Elements of Life, in between, Imagine

29. června 2008 v 18:35 | ctk |  Recenze
Co tyto názvy spojuje dohromady? Třeba to, že to jsou poslední(nejnovější) alba hvězdného trancového triumvirátu, jmenovitě Tiesto, Paul van Dyk a Armin van Buuren.

Jako první z nich vydal své album Tiesto a to loni v dubnu, jak jistě všichni víte album se jmenuje Elements of Life. Odborná veřejnost tohle album přijala s rozpaky. Všichni čekali od trancového poloboha něco jiného,hudebně vyzrálejšího. Je faktem že Tijsovo album neobsahuje žádný přelomový track trancové hudby. Ale zase by nebylo fér říct že tohle album je úplný propadák, to ne. Obsahuje spoustu zajímavých tracků např. Carpe Noctum (úžasný tech-trance track) nebo Break My Fall (tento track nahrál společně se zpěvákem BT). Jednoznačně největší a nejznámější hit tohoto alba je ale In The Dark (nahraný se zpěváke Christianem Burnsem) a také velmi,velmi kvalitním trackem je Elemnts Of Life podle kterého dostalo album název. Jenže jsou to tracky, které tak nějak od Tiesta čekáte nic nového jako na albu Just Be. Jenže to by nebyl Tijs aby nechal dopustit menší prodeje této desky. A tak toto album podpořil celosvětovým turné, které od dubna loňského roku po březen letošního roku navštívilo přes 55 států po celém světě. Turné mělo velmi pozitivní ohlasy a bylo opravdu monstrózní. Turné bylo založeno na čtyřech elementech života a The Sound of Tiesto, kde hrál své největší hity. Album bylo ještě nominováno na cenu Grammy, ale nakonec se stejně výhry nedočkalo. Je tedy jasné že tohle album mohlo být lepší, ale proč dělat průlomové tracky, když to co děláte nyní, se líbí lidem po celém světě. Na obranu se dá ale říct že tohle album je velmi, velmi pestré a poslechově lahodné.
V září loňského roku přišlo na svět album Paul Van Dyka, nesoucí název in between. Největší otázkou bylo proč zrovna between,tedy ,,mezi'' v češtině. Jak sám Paul řekl tohle album není trance je to prostě mix hudebních žánrů jako trance, techno, elektro, house prostě mezi. Bylo předem jasné že tohle album takové bude protože Paul se zrovna za trancového Dj's nepovažuje, ale říká o sobě že hraje elktronickou taneční hudbu. Na in betweem všechno tohle skloubil dohromady. Album zní čerstvě, ale přesto v sobě nezapře Paulův typický rukopis. I o tomhle albu by se dalo říct že obsahuje jak tracky velmi kvalitní tak i ty průměrnější. Mezi hymnu alba by se dal bezesporu označit track White Lies (nahraný společně se zpěvačkou Jessicou Suttou z Pussycet Dolls), Complicated je příjemný tech-trance track s nádechem elektra, New York City (se zpěvačkou Ashlyn Tomberlin) zní taky velmi skvěle, na Paula možná až moc neotřele. Ale i tohle album mohl být také lepší. Deska byla podpořena turném po světě jak to v takových případech běžně chodí. Odborné veřejnosti se na albu líbilo jeho malinko tvrdší pojetí ale zárověn se nenašlo pochopení toho, že spousta tracků zní tak nějak stejně, (nejvíce to bylo patrné na těchto čtyřech tracích In Circles, In Between, Stormy Skies a Detourtment, které jsou na albu seřazeny za sebou) a po chvilece vám připadne že posloucháte pořád to samé.

A nakonec letos v dubnu vydal své album i Armin Van Buuren, které nese název Imagine. Otázkou bylo:vydá Armin něco nového,neotřelého poněvadž času na to měl habaděj (o proti Tiestovi rok a PvD třičtvrtě roku), nebo napodobý své kolegy a vydá takovou normální trance desku. A nyní už víme že Armin udělal přesně to druhé a vydal jen normální trance desku. Je to zjevné jen když se podíváte na tracklist poněvadž hned 7 tracků je nazpívané od vokalistek, jeden track nazpíval zpěvák a zbylé tři tracky Armin vytvořil ve svém studiu sám. Tohle album je typickým příkladem dnešního trancu. Jednoduchý motiv, doplněný o hutné beaty a hlas vokalistky která tomu dodá šmrnc, není to špatná kombinace, ale když se na vás valí ze všech stran tak to už ani nevnímáte kdo ty tracky tvoří. Ale i tohle album má své pozitivní stránky třeba track Never Say Never který obsahuje naprosto rozjetou tech-trance melodii a ženský vokál který tomu dodá výjmečnou auru, Intricacy je typický trance track s pořádným nájezdem a skvělou hlavní melodií. Goin Wrong společný počin Armina, zpěváka Chrise Jonese a Dj Shaha je podle mého nejlepší track celého alba. U tohohle alba vsadil Armin na doprovodné zpěvačky a zpěváka a hutné tvrdé beaty, není to špatné ale ani nějak závratně omarčující. Tohle album nevybočí z cesty kterou odstartoval Tiesto, poté se k ní přidal Paul a nyní celou cestu uzavřel Armin.
Co říct závěrem? Jen asi to že tyhle alba si jsou hodně konceptuálně hodně podobná (melodie, vokál, melodie, beat) a přitom jsou od sebe tak moc vzdálené. Každé album obsahuje svoji hymnu (Elements of Life má In The Dark/ in between má White Lies/Imagine obsahuje zase Going Wrong), ale mají i své slabší chvilky. O těchto albech by se dalo říci že reflektují dnešní dobu. Kdy než něco nového, neotřelého nikoho nezajímá nebo se o to lidé bojí začít zajímat tak zajímá posluchače jen to samé na co jsou zvyklí a co je už delší dobu zavedené. A Dj's říkají proč to měnit když to funguje a lidé si desky kupují. Radši mít větší prodej, než mít něco hudebně kvalitnějšího za cenu menšího prodeje ale za to s nakloněnou odbornou veřějností. Je jasné že tyhle alba si lidé kupují především kvůli jménům které stojí za jejich zrodem. Ale můžeme říct, že v dnešní době se tyto alba neztratí a vydobyjí si svoji slávu na poli trance music.
zdroj:tranceworlds.blog.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama